Šaty

Tradice bílých svatebních šatů

blank

Dříve byly svatební šaty pestrobarevné, proč jsou dnes pro svatbu typické šaty bílé? Odkud se tato tradice vzala?

Královna Victorie, která si v únoru roku 1840 vzala za manžela svého bratrance Alberta a to právě v šatech, kterým dominovala bílá barva. Zvěst o královně zářící v bílých šatech se samozřejmě rychle roznesla, své udělaly i fotografie a každá žena toužila být ve svůj svatební den jako ona.

Královna Viktorie ale nebyla první královská krev, která si vybrala bílou barvu svatebních šatů. Až ona z nich ale dokázala udělat trend. Před ní bílé šaty oblékla ještě v roce 1406 královna Filipa Anglická a v roce 1559 Marie Stuartovna. Zvláště u ní to bylo poměrně kontroverzní rozhodnutí vzhledem k faktu, že bílá barva byla také ve Francii barvou smutku a truchlení.

V dobách královny Viktorie ale spousta dívek a žen o bohatých bílých šatech pouze snila. Ne každý si je mohl dovolit, protože bílé šaty se špatně udržují, lze na nich nejvíce vidět opotřebení a k mnoha dalším příležitostem se (především ty bohatě zdobené) příliš nehodí. Bílé šaty na nevěstě proto dříve signalizovaly také fakt, že rodina takzvaně „má na to“, aby si mohla dovolit vyhodit peníze za šaty na jednu příležitost.

Největší rozmach bílých svatebních šatů tak na sebe nechal čekat ještě poměrně dlouho po tom, co z nich královna Viktorie udělala hit. Plně se tento zvyk rozvinul až po druhé světové válce. Se zvyšující se životní úrovní si bílé šaty na jediný den mohlo dovolit více a více nevěst a časem se staly naprosto běžnými.

Dříve si dívky běžně oblékaly ve svatební den své nejlepší šaty, případně si pořizovaly šaty nové, ale ty po svatbě dále oblékaly jako slavnostnější oblečení. Žádné speciální šaty na jediný den. Bylo to logické a praktické.

Vzhledem k tomu, že mnoho sňatků bývalo dříve domluvených a často šlo spíše o spojení majetků než o spojení zamilovaných lidí, fungovala svatba také jako prezentace bohatství. Pro nevěsty to znamenalo, že pokud na to jejich rodiny měly, šaty byly co nejbohatší, výrazně zdobené a z kvalitních látek. Ale stále ne nutně bílé.

blank