Dekorace

Detailní návod pro svatební dekoraci aut

Ať už zvolíte decentní výzdobu automobilu, nebo pořádnou okázalou, vždy bude vypadat skvěle. Obecně platí pravidlo, že u výraznějších automobilů je vhodné zvolit decentní výzdobu, u méně výrazných zase bohatší. Veteráni výzdobu ani nepotřebují, jsou to krásná auta sama o sobě. Stuhy, které se natahují přes přední kapotu až ke krajům se zespoda buď přivazují k masce auta, nebo přilepují lepenkou. Pokud jedete na svatební obřad delší cestu (více jak 40km) a trváte na květinové výzdobě, je vhodnější použít jako výzdobu auta umělé květiny, místo čerstvých.

Hlavně až pojedete na svatební obřad, nezapomeňte troubit, podle tradice to odhání zlé duchy.

Dle našeho průzkumu jsou panenky, nebo klobouky jako výzdoba automobilu, vnímány jako kýč. Místo toho nevěsty preferují:

 • květinová srdce,
 • dekorativní stuhy,
 • papírový pompom,
 • dekorace z pedigu.

Bohatost zdobení podle osoby v autě

 1. Auto nevěsty má nejbohatší výzdobu auta a mělo by vynikat nad ostatními auty.
 2. Auto ženicha je také zdobeno výrazněji, ale nesmí přebít auto nevěsty.
 3. Auta svatebčanů se zdobí praktickou stuhou, nebo méně výrazně.

Automobily se zdobí kvůli celkovému dojmu a také kvůli fotkám a videu ze svatby. Pokud si na výzdobě aut nepotrpíte, stačí něco jednoduchého (stuha, mašličky na kliky).

Zdobení aut hostů

Podle průzkumu mezi nevěstami je nejčastější ozdobou aut hostů (svatebčanů) bílá stuha o šíři 1,5 cm až 5 cm. Jdou nejlépe vidět a jsou neutrální pro každý typ i barvu auta. Historicky klasická výzdoba jsou myrtové věnečky, které se používají u ozdob aut svatebčanů, do výslužek, u dekorace svatební tabule, jako kroužek na ubrousky, k zavěšení, apod.

Obvyklý způsob zdobení a materiál stuhy

Stuha je nejčastější varianta zdobení. Existuje levnější taftová stuha (kolem 3 Kč za metr) a luxusní saténová stuha (kolem 10 Kč za metr). Podle našeho průzkumu v prodejně s dekoracemi v Brně k 29.07.2020, vás 10 metrový návin taftové stuhy vyjde na:

 • Taftová stuha 10 metrů, tloušťka stuhy 4 mm = 20 Kč.
 • Taftová stuha 10 metrů, tloušťka stuhy 9 mm = 22 Kč.
 • Taftová stuha 10 metrů, tloušťka stuhy 15 mm = 25 Kč.
 • Taftová stuha 10 metrů, tloušťka stuhy 25 mm = 35 Kč.

Kolik metrů stuhy je potřeba na jedno auto?

Záleží na tom, jak moc se chcete u dekorování vyřádit, ale obecně se dá říct, že jedno balení 10 metrů stuhy, bohatě vystačí na 1 automobil jakékoli velikosti.

Jak udržet dekorace na dálnici?

Máte-li dekorace na autě uchyceny přísavkami, mohou při vyšší rychlosti uletět. Hodně záleží na tom, zda bylo auto navoskováno. Přísavek doporučujeme dát více, pokud to dekorace umožňuje. Případně ji aplikovat, až z dálnice sjedete na normální silnici.

zdobení auta stuhou

Uchycení do véčka za vnitřní stínítka

Tento typ uchycení působí na pohled lépe než stuhy přivázané za zpětná zrcátka. K upevnění používejte průhlednou lepící pásku, nebo přísavky (na špendlíky zapomeňte, těm už odzvonilo). Nikdy neupevňujte stuhu pouhým přivřením předních okének, není to praktické.

svatebčané auto stuha

Uchycení do véčka za zrcátka

Nejsnadnější uchycení k zrcátkům.

Přední část auta zdobení do tvaru zdvojeného "V"

Kombinované uchycení do véčka za stínítka a zrcátka

Výraznější kombinace dekorace stuhou.

zdobení zrcátek auto svatba

Mašle, dekorace, nebo stuha u zrcátek

Lze použít předvázané mašle, nebo dekorace z organzy, které se na zrcátka přivážou. Časově nejméně náročná metoda.

zadní sklo auto zdobení stuhou

Uchycení stuhy na zadní sklo

Dnes se dekorace zadního skla svatebčanů používá málo. Hlavně kvůli časové náročnosti a nepraktičnosti, protože se na sklo musí lepit.

Zakázané dekorace

Pokud nechcete svou svatbu předčasně pohřbít, doporučujeme se velkým obloukem vyhnout typům dekorací, které připomínají pohřební věnec.

Variace stuhových dekorací svatebních aut